Konta dla dzieci

Konta bankowe dla dzieci z powodzeniem można otworzyć w większości banków na terenie całego kraju. Jego założenie jest również możliwe w przypadku, gdy dziecko nie osiągnęło jeszcze 13. roku życia. Przed dokonaniem tego warto jednak zorientować się w tym, jakie konto dla dziecka będzie dla najlepsze.

Lista kont chwilowo pusta ;(

Konta bankowe dla dzieci z powodzeniem można otworzyć w większości banków na terenie całego kraju. Jego założenie jest również możliwe w przypadku, gdy dziecko nie osiągnęło jeszcze 13. roku życia. Przed dokonaniem tego warto jednak zorientować się w tym, jakie konto dla dziecka będzie dla najlepsze. W poniższym artykule prezentujemy kilka wskazówek, dzięki którym dokonanie wyboru będzie jeszcze łatwiejsze.

Co to jest konto bankowe junior i kto może je posiadać?

Konto bankowe junior to rodzaj rachunku bankowego, który jest dedykowany dzieciom w wieku 0-13 lat. Dotycząca otworzenia rachunku bankowego dla dziecka umowa z bankiem, zawierana jest w imieniu prawnego opiekuna osoby nieletnich, która ma być jego posiadaczem. Nieco inaczej prezentuje się sytuacja otwierania konta dla dzieci starszych. Pociechy w wieku od 13 do 18 lat mogą bowiem posiadać własne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, do którego zostaje również przypisana karta debetowa. Korzystając z niej dziecko może pobierać gotówkę z bankomatu, bądź płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych. Jest to w pełni legalne – zgodnie z polskim prawem w dniu 13. urodzin nabywamy bowiem ograniczoną możliwość do podejmowania czynności prawnych. Oznacza to, że nastolatek ma prawo do gromadzenia oszczędności oraz uiszczania opłat na własną rękę.

Konto dla dziecka – od jakiego wieku można je założyć?

Konto typu junior przeznaczone jest dla dzieci, które nie przekroczyły jeszcze 13. roku życia. W dniu ukończenia 13. urodzin konto dla małego dziecka zmienja się w rachunek młodzieżowy. Z kolei w chwili osiągnięcia pełnoletności konto dla dziecka staje się rachunkiem osoby dorosłej. Oznacza to, że właściciel konta może wybrać posrod ofert skierowanych do osób dorosłych. Może on również podjąć decyzję o zamknięciu rachunku lub przeniesieniu to do innego banku. Do tego momentu jednak osobą, która decyduje o koncie dziecka jest jego ustawowy przedstawiciel. Dziecko nie posiadające 13-stu lat nie może samodzielnie decydować o swoich pieniądzach. kiedy jednak przekracza tą granicę zyskuje do nich swobodny dostęp. W chwili uzyskania pełnoletności środki zgromadzone na jego koncie stają się natomiast całkowitą własnością naszej pociechy.

Konto dla dziecka poniżej 13 lat – jakie wybrać najlepiej?

Decyzja o tym, jakie konto dla dziecka wybrać, nie jest łatwym zadaniem. Właśnie dlatego też postanowiliśmy Ci je ułatwić, w związku z czym wprowadziliśmy listę rzeczy, na które warto zawracać uwagę w trakcie wyboru konta bankowego dla dzieci oraz nastolatków. W tym celu warto zapoznać się z:

 • Wysokością opłat za posiadanie karty, prowadzenia rachunku bankowego oraz za wykonywanie przelewów;
 • Zapisami ofert oraz zawieranych umowach – powinny być one jasne i klarowne;
 • Warunkami określającymi swobodę dostępu do pieniędzy – poprzez korzystanie z bankomatów, aplikacji mobilnych oraz bankowości internetowej;
 • DkorzyściDodatkowymiami, jakie płyną z posiadania konta w danym banku – wysokość rabatów oraz promocji;
 • Opiniami innych rodziców i użytkowników konta bankowego dla dzieci.

Warto również pamiętać o tym, że założenie konta dla dziecka w tym samym banku, w którym posiada je rodzic, nie zawsze może być najlepszym rozwiązaniem. Należy także zapoznać się z zapisami dotyczącymi opłaty za kartę ze względu na to, iż nie każde dziecko będzie w stanie wykonać minimalną liczbę lub sumę operacji, które zwolnią je z opłat. Zanim więc zaczniesz zastanawiać się nad tym jak założyć konto dla dziecka, zapoznaj się najpierw z dokładną ofertą polskich banków.

Konta dla dzieci – jak nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi w praktyce?

Konta bankowe dla dzieci to świetna okazja ku temu, by nauczyć ich oszczędzania oraz zarządzania pieniędzmi. Zakładanie w banku rachunku małemu dziecku może wydawać się ekstrawaganckie, aczkolwiek owocuje to tym, że w kolejnych latach doceni ono wartości pieniądza. Jak dokonać tego w praktyce? Przede wszystkim wpajając nieletniemu posiadaczowi konta, że pieniądze nie spadają z nieba ani nie leżą na ulicy. Zdobywa się je ciężką pracą, a złe zarządzanie nimi może doprowadzić na skraj bankructwa. W nauce tych wartości warto również posłużyć się grami i zabawami. Dzięki odgrywaniu wspólnych scenek, np. o roztropnym Jasiu i Małgosi, której pieniążki się „nie trzymały”, dzieci zrozumieją to szybciej. Elementy nauki warto stosować również w trakcie codziennych zakupów – np. poprzez uświadamianie dziecka o tym, że ten sam produkt może być dostępny w różnych wariantach cenowych. Równocześnie nie należy rezygnować ze stałej kontroli rodzicielskiej. Zbytnie pofologowanie, zwłaszcza w przypadku nastolatków, które mogą już dokonywać samodzielnych transakcji, może bowiem doprowadzić do zbytniego „szastania” pieniędzmi. W takich wypadkach należy niezwłocznie reagować.

Jak obsługiwać konto bankowe dziecka?

Na początku zastanówmy się nad tym, jak założyć konto dla dziecka? W teorii oraz wedle zapewnień wielu banków, jest to niezwykle łatwe. W praktyce może to jednak przysporzyć trochę więcej komplikacji. Aby wszystko poszło zgodnie z planem należy więc przygotować niezbędne dokumenty. Są to:

 • Pisemna zgoda przedstawiciela ustawowego;
 • Dokumenty tożsamości (rodzica I dziecka) takie jak: dowód osobisty, legitymacja szkolna, paszport lub prawo jazdy (w przypadku rodzica);
 • Akt urodzenia dziecka – jeżeli rodzic i dziecko posiadają dwa różne nazwiska.

Warto również pamiętać, że czasami do wglądu w stan konta bankowego dziecka ma tylko jeden z rodziców – ten, którego pisemna zgoda na założenie konta dla dziecka została przełożona w banku. Nie można również zapominać o tym, że w dniu ukończenia 13. roku życia prawa dziecka do korzystania z środków na koncie ulegają zmianie. W związku z tym zyskuje ono prawo do:

 • Samodzielnego dokonywania transakcji – w teorii dziecko może również nabyć np. samochód;
 • Bez ograniczeń korzystać z bankowości internetowej i mobilnej;
 • Dokonywać wpłat na swoje konto oraz wypłacać z niego środki;
 • Płacić zbliżeniowo i telefonem;
 • Samodzielnie ustanawić swojwgo pełnomocnika do konta.

Tym samym nastolatek nie może jednak zaciągać pożyczek ani debetów. Nie może również m.in. składać dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. Zmieni się to jednak w chwili osiągnięcia jego pełnoletności. A co wolno rodzicowi? Do momentu osiągnięcia 18. roku życia może on:

 • Posiadać wgląd w stan konta nastolatka – jako jego pełnomocnik;
 • W razie potrzeby odciąć dziecko od dopływu gotówki;
 • Wypowiedzieć zawartą z bankiem umowę w trybie natychmiastowym;
 • Decydować o limitach w imieniu swojego dziecka;
 • Dokonywać zmian w narzędziach służących do autoryzacji zleceń;
 • Dowolnie zmienić dane adresowe.

Jakie opłaty wiążą się z kontem dla dzieci?

Konto dla dzieci – małych i tych do 18. roku życia w większości banków jest zupełnie bezpłatne. Mowa zarówno o otworzeniu konta bankowego, jak i jego prowadzeniu. Rodzice, którzy decydują się na ten krok, nie muszą również martwić się o zapewnianie regularnych wpłat. Oczywiście jeżeli zapisów takich nie zawiera podpisana z bankiem umowa. W przypadku konta dla dzieci nie trzeba także utrzymywać minimalnej kwoty na rachunku. Większość z banków oferuje także możliwość dokonywania bezpłatnych przelewów bankowych – i to bez względu na to, czy są to transakcje wewnętrzne lub zewnętrzne, które trafiają do osób korzystających z usług innych banków.

W ramach swoich usług dla najmłodszych, wiele banków oferuje także możliwość korzystania przez nastolatka z karty debetowej, która nie jest obciążana dodatkowymi opłatami. Oznacza to, że dziecko może korzystać z niej bezpłatnie. Co ciekawsze, w niektórych bankach niepełnoletni mogą także zupełnie za darmo otrzymać kartę z dowolnie wybraną przez siebie grafiką – własną lub z zaproponowanych przez bank wzorów. Posiadacze konta dla dzieci mogą także dokonywać darmowych wypłat środków z bankomatów. Czasami usługa ta obejmuje także korzystanie z bankomatów należących do innych banków. Nie zawsze może to jednak dotyczyć korzystania z wpłatomatów. Niektóre z nich mogą doliczać własne prowizje – Zwłaszcza jeżeli należą do innego banku. W wielu przypadkach posiadacze rachunków dla osób niepełnoletnich zyskują także bezpłatny dostęp do wykonywania płatności mobilnych za pomocą Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay lub popularnego w Polsce Blik. Mogą oni także brać czynny udział w programach lojalnościowych lub rabatowych banku, do którego należą.

Zastanawiasz się, z czego to może wynikać? Czy za tymi wszystkimi darmowymi i bezpłatnym usługami ukryty jest jakiś haczyk? Banki oferują tanie rachunki nastolatkom oraz zwalniają ich z ponoszenia kar za niespełnienie warunków, z jednego, prostego powodu. Im wcześniej i  szybciej stanie się on ich klientem, tym skuteczniej zwiąże się on na stałe z bankiem. Im młodszy klient, tym łatwiej będzie go przywiązać do usług danego banku. W przyszłości odwdzięczyć się on mu np. przelewaniem swojego stypendium lub wypłaty. Korzystnie wyjdą na tym obie ze stron – młodociany klient banku przez lata będzie mógł prowadzić swój rachunek bankowy praktycznie za darmo. Niektóre banki idą również o krok dalej – przedłużają możliwość korzystania z tych benefitów nawet do 26. roku życia. Dlatego w momencie gdy Twoje dziecko staje się pełnoletnie warto rozważyć możliwość związania się z bankiem na kolejne kilka lat. Dzięki temu zyska ono wiele przywilejów, z których bedzie mógł się nacieszyć na dalszych etapach swojego życia. Dlatego warto rozważyć tą opcję, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zamknięciu konta.

Konto online dla małego dziecka – nauka bankowości mobilnej naszego malucha

Decyzja o założeniu rachunku bankowego dla swojej pociechy nie jest łatwa. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że własne konto dla małego dziecka jest zupełnie czymś innym niż dla dorosłego. Dlatego warto więc dziecko do tego właściwie przygotować. Nauka obsługi konta online wymaga jednak dużo pracy. Zarówno że strony rodzica, jak i malucha. W tym celu należy przekazywać dziecku stosunkowo krótkie i łatwe do zapamiętania komunikaty. Najlepiej używać więc prostego słownictwa oraz analogi, które pozwolą mu zrozumieć nieznane wcześniej pojęcia. Naukę warto rozbić na kilka etapów, tak by nie wywołać mętliku w jego głowie. Teorię należy łączyć również z umiejętnościami praktycznymi, tak by maluch potrafił powtórzyć dane czynności samodzielnie. Wymaga to również dużego zaangażowania rodzica, a przede wszystkim jego cierpliwości.

Przyswajane wiadomości trzeba utrwalać – najlepiej zachęcając dziecko do powtarzania czynności pokazywanych przez rodzica. Ważne jest również to, by od początku wpajać mu kwestie związane z bezpieczeństwem w sieci. Maluchy często nie mają świadomości tego, że hasłami nie należy się z nikim dzielić. Bez tego jednak nie będą one w stanie ochronić środków zgromadzonych na własnym koncie. Nie oznacza to jednak jedynie nauki o pojęciach takich jak „haslo” czy „login”. Dziecko należy również ostrzec przed zagrożeniami czyhającymi w sieci. Mowa tu zwłaszcza o próbach wyludzenia dostępu do jego konto, jakie dziecko może otrzymać drogą mailową. W przeciwnym wypadku nie będzie ono tego świadome. Jak to może wyglądać w praktyce? Lekcje obsługi bankowości mobilnej można rozłożyć na:

 1. Zapoznanie z podstawowymi pojęciami – hasło, login, aplikacja mobilna itp.;
 2. Pierwsze logowanie się do konta – najpierw przy pomocy rodzica, potem samodzielne;
 3. Wytłumaczenie poszczególnych zakładek oraz pokazanie dziecku gdzie np. może ono sprawdzić wysokość swojego salda lub zlecić polecenie przelewu;
 4. Zagrożenia w sieci;
 5. Zlecanie wykonywania przelewów – z rodzicem oraz bez jego pomocy;
 6. Rozmowa o kosztach zlecania poszczególnych transakcji i uświadomienie dziecku, że nic nie jest za darmo.

Ten ostatni z etapów może przysporzyć dziecku najwięcej trudności. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że do osiągnięcia przez nie pełnoletności może ono korzystać z wielu usług bankowych zupełnie za darmo. Niestety jednak nic nie trwa wiecznie, a przywileje posiadaczy konta dla dzieci z czasem dorastają. Warto więc za wczasu nauczyć dziecka, że prowadzenie rachunku bankowego to usługa, za którą się płaci.

0 0 głosy
Ocena
Subskrybuj komentarze
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rekomendacja
Santander: Zgarnij 350 zł premii z „Kontem Jakie Chcę” oraz do 300 zł zwrotu za rachunki rocznie!
Trwa do:
31.10.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
Santander: HIT Powrócił! Zgarnij 350 zł premii z „Kontem Jakie Chcę” oraz 70 zł na zakup do CCC, łącznie aż 420 zł!
Trwa do:
30.09.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Polecana
Millennium: Zgarnij do 250 zł premii z Kontem 360°!
Trwa do:
08.11.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Polecana
Millennium: Zgarnij 150 zł premii i 100 zł do wydania na Amazon.pl z Kontem 360°
Trwa do:
10.09.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Santander: HIT!! Zgarnij aż 350 zł premii z „Kontem Jakie Chcę”
Trwa do:
30.06.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Polecana
Millennium: Zgarnij 250 zł premii i 250 zł do sklepu internetowego Huawei z Kontem 360°
Trwa do:
25.06.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
Millennium: HIT! Zgarnij aż 360 zł premii z Kontem 360°! [skrócony okres karencji!]
Trwa do:
31.01.2022
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
Santander 300 zł + 70 zł do CCC
Trwa do:
31.08.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
Santander: HIT!! Zgarnij 350 zł premii z „Kontem Jakie Chcę” oraz 70 zł na zakup do CCC, łącznie aż 420 zł!
Trwa do:
30.06.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
Santander: HIT! Zgarnij 350 zł w gotówce oraz 150 zł do Biedronki albo RTV EURO AGD z „Kontem Jakie Chcę”!
Trwa do:
20.12.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
BNP Paribas: Zgarnij do 350 zł w gotówce LUB 450 zł w e-kodach do sklepu Decathlon z Kontem Otwartym na Ciebie!
Trwa do:
30.11.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła