Na czym polega przelew limitowany? Jaki jest limit operacji bankowych?

Coffeeshop owners checking bank account

Z roku na rok Polacy coraz bardziej przekonują się do obrotu bezgotówkowego i mobilnego realizowania płatności za pomocą strony internetowej czy aplikacji mobilnej banku. Te również kładą nacisk na edukowanie klientów w celu stopniowego ograniczania obrotu gotówkowego. Niestety, w wielu instytucjach finansowych klienci nie mogą jeszcze swobodnie dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku.

W jakich bankach występują ograniczenia związane z limitami kwot przelewu?

Istnieje wiele możliwości wykonania przelewu z konta. Coraz bardziej popularne stają się transakcje online, za pomocą bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Często klienci wykonują również przelewy stacjonarnie, decydując się na wizytę w oddziale banku. Ta ostatnia forma, mimo że najmniej wygodna, umożliwia dokonanie transakcji na dowolną kwotę. W przypadku samodzielnego wykonania operacji, przy większych kwotach w wielu przypadkach przelew nie zostanie zrealizowany od ręki.
Zdecydowana większość banków wprowadziła ograniczenia dotyczące przede wszystkim wysokości transakcji wykonywanych za pomocą aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej. PKO Bank Polski, Citibank, Santander, ING, Alior Bank czy Millenium – te wszystkie banki posiadają odgórne ograniczenia, w różnych wysokościach. Wyjątek stanowią jedynie Pekao S.A., Idea Bank i Credit Agricole, które nie wprowadziły żadnych ograniczeń i limitów kwot przelewów.

Jaki jest dzienny, a jaki miesięczny limit operacji na koncie bankowym?

W PKO Banku Polskim limit jednorazowej transakcji może zostać ustawiony na poziomie 300 tys. zł w serwisie internetowym, oraz w wysokości 10 tys. zł w aplikacji mobilnej. W przypadku próby realizacji przelewu na kwotę wyższą niezbędny jest kontakt z infolinią, podczas którego dochodzi do szczegółowej weryfikacji danych osobowych klienta. Sporadycznie takie sytuacje zdarzają się również w przypadku niższych kwot, przekraczających 50 tys. zł. Wyższy limit maksymalny posiada mBank, który wprowadził ograniczenia na poziomie 500 tys. zł. Szczegółowy podział dotyczy natomiast klientów Citibanku. W przypadku realizacji przelewu za pomocą infolinii limity nie zostały wprowadzone, jednak te obowiązują w bankowości mobilnej i internetowej. Klient indywidualny może dokonać transakcji do wysokości 200 tys. zł, z kolei klient bankowości prywatnej bez problemu zrealizuje płatność na kwotę dwukrotnie wyższą. Bank ING za pomocą bankowości internetowej pozwala na transakcję do 400 tys. zł, a w aplikacji mobilnej do 100 tys. zł.  Z kolei w Getin Banku maksymalny dzienny limit przelewów wynosi 200 tys. zł, a w banku Millenium górny pułap transakcji to 100 tys. zł dziennie. Jeszcze niższe limity obowiązują w banku Santander, gdzie maksymalnie można dziennie przelać do 25 tys. zł. W powyższych przypadkach istnieje możliwość realizacji transakcji wyższych niż maksymalne limity po kontakcie z infolinią lub podczas osobistej wizyty w placówkach bankowych.

Jak zmienić limit operacji bankowych przez Internet?

W przypadku każdego banku, początkowe limity operacji ustawiane są na dość niskich pułapach. Posiadając aplikację mobilną lub dostęp do bankowości internetowej można modyfikować wysokość przypisanych do konta limitów, oczywiście bez możliwości ustawienia limitu na poziomie wyższym niż maksymalny dozwolony w danym banku. Odrębną kwestią jest zarówno dzienny limit operacji płatniczych, polegających na płatności kartą czy wypłacie gotówki z bankomatu, jak i dzienny limit operacji internetowych. Są to dwa odrębne limity, których modyfikacji można dokonać samodzielnie poprzez bankowość internetową czy aplikację mobilną. Praktycznie każdy serwis posiada zakładkę „ustawienia” lub „limity”, w których bez problemu można dokonać modyfikacji w zależności od potrzeb. W każdej z tych sytuacji można również zmienić limit w banku podczas wizyty w oddziale.

Limity dla przelewów realizowanych natychmiastowo – jakie i kiedy obowiązują?

W awaryjnych sytuacjach wygodnym rozwiązaniem jest zlecenie przelewu natychmiastowego. W Polsce standardowa realizacja przelewów odbywa się zależnie od sesji Elixir. Każdy bank posiada po trzy sesje przychodzące i wychodzące dziennie. Godziny sesji są ściśle ustalone i obowiązują jedynie w dni robocze. W przypadku konieczności wykonania przelewu w weekend lub święto istnieje możliwość skorzystania z przelewu natychmiastowego Express Elixir, który dostarczy środki do odbiorcy maksymalnie w kilkanaście minut. Niestety banki w Polsce nie mają ujednoliconych zasad działania tej funkcjonalności i wprowadzają indywidualne limity i ograniczenia. Najwyższy limit, bez dodatkowych ograniczeń posiada ING Bank Śląski, który umożliwia dokonanie transakcji do kwoty 100 tys. zł dziennie. PKO Bank Polski wprowadził górny limit na poziomie 6 tys. zł dziennie. Wyjątkiem są przelewy na rachunki prowadzone przez Narodowy Bank Polski. Tu maksymalna kwota wynosi aż 250 tys. zł. Pekao S.A. wprowadziło podział na klientów indywidualnych i firmowych. Ci pierwsi mogą dokonać dziennie płatności do wysokości 10 tys. zł, przy czym pojedynczy przelew nie może przekroczyć połowy tej kwoty. Klienci firmowi natomiast mogą dokonać transakcji natychmiastowej do wysokości 50 tys. zł dziennie (jednorazowy przelew w maksymalnej wysokości 20 tys. zł), podobnie jak klienci Getin Banku. W pozostałych instytucjach kwoty wahają się od 10 do 30 tys. zł. W przypadku Alior Banku i Credit Agricole istnieje możliwość indywidualnego ustalenia wysokości limitu.
Dodatkowo niektóre banki posiadają ograniczenia dotyczące dostępności tego typu płatności. BNP Paribas i Citibank realizują płatności jedynie od poniedziałku do piątku, z kolei Bank Pocztowy od poniedziałku do soboty. Poszczególne banki mają również kilkugodzinne przerwy w dostępności usługi, najczęściej w weekendy.

Inne limity w bankach

W przypadku wpłat dużej ilości gotówki, w bankach nie obowiązuje szczegółowa kontrola. Na często pojawiające się pytanie „ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli?”, udzielić można jednej, prawidłowej odpowiedzi – każdą sumę. Jednak zupełnie inaczej wygląda sytuacja, w przypadku wspomnianej już chęci przelania większej kwoty, a także w przypadku wypłaty gotówki. To, jaką kwotę można przelać bez podatku, uzależnione jest od interpretacji urzędu skarbowego. W myśl ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu banki każdorazowo mają obowiązek informowania odpowiedniego organu o realizacji przelewu na kwotę przekraczającą równowartość 15 tys. euro, niezależnie od tego czy transfer środków został przeprowadzony jednorazowo, czy podzielony na kilka mniejszych transakcji. Nie oznacza to oczywiście bezwzględnej konieczności zapłacenia podatku, jednak tego typu transakcje są poddawane drobiazgowej kontroli.

Oprócz tego banki wprowadziły limity wypłaty gotówki z konta – najwyższy limit obowiązuje w niektórych oddziałach PKO Banku Polskiego i wynosi 50 tys. zł. W pozostałych bankach limity te są dużo niższe i oscylują w granicach 10-20 tys. zł. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku chęci wypłaty waluty obcej – tu standardowe limity nie przekraczają kwoty 3000 w danej walucie. W przypadku potrzeby wypłaty większej gotówki należy skontaktować się z wybranym oddziałem i zgłosić awizo. Czas realizacji jest różny i waha się od dwóch do nawet siedmiu dni. To, jaki limit w banku obowiązuje w danym momencie, należy zweryfikować telefonicznie lub osobiście, limity są bowiem często modyfikowane.

Mimo galopującego rozwoju bankowych aplikacji mobilnych i serwisów bankowości internetowej nadal wiele wysokokwotowych transakcji klienci muszą realizować osobiście w oddziałach banków lub za pośrednictwem infolinii. Wprowadzone ograniczenia nie są niestety ujednolicone i każdy bank wprowadza własne limity, które w wyjątkowych sytuacjach mogą powodować wiele komplikacji.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Promocje za darmo!

5 1 głos
Ocena
Subskrybuj komentarze
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rekomendacja
BNP Paribas: Zgarnij do 350 zł w gotówce LUB 450 zł w e-kodach do sklepu Decathlon z Kontem Otwartym na Ciebie!
Trwa do:
30.11.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
Santander: HIT! Zgarnij 350 zł w gotówce oraz 150 zł do Biedronki albo RTV EURO AGD z „Kontem Jakie Chcę”!
Trwa do:
20.12.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
BNP Paribas: Zgarnij 300 zł do Allegro z darmową kartą kredytową Mastercard Standard lub Gold!
Trwa do:
14.01.2022
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
Millennium: HIT! Zgarnij aż 360 zł premii z Kontem 360°! [skrócony okres karencji!]
Trwa do:
31.01.2022
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
mBank: Zgarnij do 250 zł premii z mKontem Intensive i dodatkowe 50 zł za otwarcie eKonta Junior!
Trwa do:
31.01.2022
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
mBank: Otwórz eKonto możliwości i zyskaj do 200 zł premii!
Trwa do:
28.02.2022
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Polecana
Citi handlowy: Zgarnij 200 zł i do 100 zł moneybacku za płatności z CitiKontem!
Trwa do:
04.12.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
Citi handlowy: HIT! Zgarnij Smartfon Vivo Y11s z Kartą Kredytową Citi Simplicity!
Trwa do:
22.11.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
Santander: Zgarnij 350 zł premii z „Kontem Jakie Chcę” oraz do 300 zł zwrotu za rachunki rocznie!
Trwa do:
31.10.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
BNP Paribas: Zgarnij do 420 zł w gotówce, e-kodach do Costa Coffee i allegro z Kontem Otwartym na Ciebie!
Trwa do:
31.10.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Polecana
mBank: Otwórz eKonto i zyskaj do 300 zł premii i 1.8% na Koncie Oszczędnościowym Moje cele!
Trwa do:
08.02.2022
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła