Co to jest karta przedpłacona – prepaid? Kiedy i kto może z niej skorzystać?

Happy young woman shopping online with credit card

Karty płatnicze stały się nieodłącznym elementem codziennego życia. W Polsce największą popularnością cieszą się karty debetowe oraz kredytowe. Niceo zapomniane są karty przedpłacone, zwane inaczej kartami prepaid. Ich liczba zmalała po tym, jak Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję nakazującą wycofanie anonimowych kart płatniczych. Warto dowiedzieć się, co to jest karta przedpłacona i poznać korzyści, jakie daje.

Czym jest karta przedpłacona – prepaid?

Przedpłacona karta płatnicza pozwala na dokonywanie płatności za pomocą środków znajdujących się na przypisanym do karty rachunku bankowym. Chcąc użyć karty, trzeba najpierw przelać odpowiednią kwotę pieniędzy na określony rachunek. Przelewów można dokonywać wielokrotnie, a wysokość przelanej sumy jest dowolna. Karta prepaid zapewnia wygodę – jest lekka, nieduża, prawie nie zajmuje miejsca w portfelu, a saldo można w każdym momencie sprawdzić. Ułatwia oszczędzanie oraz kontrolę nad wydatkami, gdyż można wydać tylko tyle pieniędzy, ile znajduje się na karcie. W tym kontekście warto nadmienić, że karta kredytowa przedpłacona nie istnieje, zatem nie trzeba obawiać się, że przez nieuwagę wyda się kwotę trudną do spłaty. Ponadto korzystanie z karty przedpłaconej jest bezpieczne nie tylko dzięki PIN-owi, ale także dlatego, że łatwo i szybko można ją zastrzec, kiedy wystąpi taka potrzeba.

Pochylając się na zagadnieniem karta przedpłacona co to jest, warto wspomnieć, kiedy szczególnie się przydaje. Karta prepaid sprawdzi się na wakacjach. W czasie urlopu nierzadko wydaje się więcej, niż się planowało, a karta przedpłacona pozwoli tego uniknąć. Tego typu kartą można zastąpić tradycyjne kieszonkowe dla dziecka. Przelewając młodemu człowiekowi uzgodnioną wcześniej kwotę, uczy się go oszczędzania i zarządzania pieniędzmi. Dodatkowo w czasie obozów bądź kolonii da większe bezpieczeństwo niż standardowa gotówka – kiedy karta zostanie skradziona lub zgubiona, wystarczy ją zastrzec. Karta prepaid bywa stosowana jako alternatywne rozwiązanie dla bonów zakupowych rozdawanych w firmach, jak również pozwala zapanować nad wydatkami pracowników – chociażby podczas delegacji.

Kto i w jakiej sytuacji może korzystać z karty przedpłaconej?

Kiedy już wiadomo karta prepaid co to jest, powinno się wyjaśnić, kto może korzystać z karty przedpłaconej. Wniosek o wydanie kadry przedpłaconej może złożyć osoba pełnoletnia. Często posiadanie konta osobistego w danej instytucji nie jest wymagane, aby karta została wydana. Po podpisaniu umowy z bankiem karta zostaje wydana. Zdarza się, że karta jest wydawana na określony czas i po upływie danego okresu trzeba wyrobić ją ponownie. Jeśli chodzi o dane umieszczane na karcie przedpłaconej, to w poszczególnych miejscach stosuje się różne rozwiązania. Niektóre instytucje umieszczają na karcie dane użytkownika, a inne rezygnują z tej praktyki.

Użytkownikiem karty prepaid może zazwyczaj zostać osoba fizyczna, która ukończyła 13 rok życia. Osoba dorosła może zamówić taką kartę dla wybranej osoby, aczkolwiek do zawarcia umowy jest wymagane podanie informacji umożliwiających zidentyfikowanie użytkownika karty. Z karty przedpłaconej można korzystać w wielu sytuacjach: na wyjeździe, w delegacji, podczas zakupów albo wyjścia ze znajomymi. Wcześniej zasilona karta prepaid będzie nieoceniona w momencie, kiedy wystąpią problemy z kartą debetową bądź kredytową.

Czy kartą prepaid można zapłacić w sklepach stacjonarnych i przez Internet?

Odpowiadając na pytanie, co to znaczy karta przedpłacona, nie da się pominąć kwestii tego, gdzie można zapłacić tego typu kartą. Karta prepaid pozwala dokonywać zakupów zarówno w placówkach stacjonarnych posiadających terminalne płatnicze, jak i w sklepach internetowych. Zdecydowana większość kart przedpłaconych pozwala na płatności zbliżeniowe. Można korzystać z nich całą dobę, pod warunkiem, że na koncie znajdują się wymagane środki. Wiele banków nie pobiera opłat za korzystanie z karty prepaid, jeśli używa się jej minimum raz w miesiącu, zaś opłata za wyrobienie takiej karty jest niewielka.

Zdarza się jednak, iż sklep stacjonarny nie posiada terminala i potrzebna jest gotówka. Z przedmiotem takim jak karta przedpłacona wypłata z bankomatu nie będzie stanowiła żadnego problemu. Banki najczęściej pozwalają na wypłacanie pieniędzy za darmo z własnych bankomatów i tych, z którymi mają zawarte odpowiednie umowy. Prowizja za pobieranie gotówki z pozostałych bankomatów na terenie Polski wynosi z reguły pięć złotych.

Ciekawe rozwiązanie stanowi karta przedpłacona online. Założenie takiej wirtualnej karty nie trwa długo, a zdecydowanie ułatwi między innymi zakupy internetowe. Wirtualna karta prepaid może być także prezentem. Z pewnością docenią ją osoby, które nie mają pomysłu na podarunek albo zostało im niewiele czasu na zakup upominku.

Przelew na rachunek, wpłata we wpłatomacie lub oddziale banku – jak zapewnić sobie środki na karcie przedpłaconej?

Jeśli już wiadomo, co to jest karta prepaid, to warto dowiedzieć się, jak zapewnić sobie środki na takiej karcie. Przelew na rachunek bankowy można uznać za najpopularniejsze rozwiązanie. Karta przedpłacona może być zasilona przelewem z dowolnego konta – jednorazowym lub mającym charakter stałego zlecenia. W niektórych bankach można to zrobić przez aplikację mobilną. Inną opcję stanowi wpłata we wpłatomacie bądź oddziale banku. Do zasilenia karty prepaid potrzebny jest przede wszystkim numer rachunku danej karty.

Jakie zastosowanie może mieć karta prepaid?

Karta przedpłacona ma bardzo różnorodne zastosowania. Jednym z popularniejszych są karty podarunkowe – na przykład te dostępne w sklepach mają charakter kart prepaid. Nie trzeba się martwić, że zakupiony prezent okaże się nietrafiony bądź poszukiwanie podarunku zajmie kilka godzin. Obdarowana osoba wyda otrzymane środki na wymarzony cel, co bez wątpienia sprawi jej dużo radości.

Karta prepaid zapewnia większą ochronę podczas zakupów dokonywanych przez Internet. Niektórzy wolą unikać podawania danych karty debetowej, ponieważ obawiają się, że padną ofiarą oszustwa. Jeśli korzystają z karty przedpłaconej, to mogą przelać na nią tylko tyle pieniędzy, ile potrzebują na opłacenie wybranych produktów. Reszta środków na koncie jest bezpieczna.

Jak już zaznaczono, karta przedpłacona stanowi innowacyjny sposób na wypłacanie dzieciom kieszonkowego. Młodzi ludzie zyskują poczucie pewnej niezależności, gdyż mogą swobodnie korzystać ze znajdujących się na karcie środków. Karta prepaid uczy ich, jak ważne jest oszczędzanie i rozważne planowanie wydatków. Bezpieczeństwo, jakie zapewnia karta przedpłacona, odgrywa szczególną rolę w przypadku dzieci, które czasem gubią karty lub pieniądze.

Nie wszystkie banki krajowe mają w swojej ofercie kartę przedpłaconą. Ograniczona dostępność kart tego typu sprawia, że niezbyt często można je spotkać. Nie powinno to jednak zniechęcać do wyrobienia karty prepaid. W zależności od potrzeb może zapewnić ochronę środków z konta osobistego podczas zakupów, stać się miłym prezentem albo ułatwić dzieciom usamodzielnianie się. Karta przedpłacona może przydać się w najmniej spodziewanym momencie, zatem warto mieć ją w swoim portfelu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Promocje za darmo!

0 0 głosy
Ocena
Subskrybuj komentarze
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rekomendacja
BNP Paribas: Zgarnij do 350 zł w gotówce LUB 450 zł w e-kodach do sklepu Decathlon z Kontem Otwartym na Ciebie!
Trwa do:
30.11.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
Santander: HIT! Zgarnij 350 zł w gotówce oraz 150 zł do Biedronki albo RTV EURO AGD z „Kontem Jakie Chcę”!
Trwa do:
20.12.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
BNP Paribas: Zgarnij 300 zł do Allegro z darmową kartą kredytową Mastercard Standard lub Gold!
Trwa do:
14.01.2022
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
Millennium: HIT! Zgarnij aż 360 zł premii z Kontem 360°! [skrócony okres karencji!]
Trwa do:
31.01.2022
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
mBank: Zgarnij do 250 zł premii z mKontem Intensive i dodatkowe 50 zł za otwarcie eKonta Junior!
Trwa do:
31.01.2022
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
mBank: Otwórz eKonto możliwości i zyskaj do 200 zł premii!
Trwa do:
28.02.2022
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Polecana
Citi handlowy: Zgarnij 200 zł i do 100 zł moneybacku za płatności z CitiKontem!
Trwa do:
04.12.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
Citi handlowy: HIT! Zgarnij Smartfon Vivo Y11s z Kartą Kredytową Citi Simplicity!
Trwa do:
22.11.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
Santander: Zgarnij 350 zł premii z „Kontem Jakie Chcę” oraz do 300 zł zwrotu za rachunki rocznie!
Trwa do:
31.10.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
BNP Paribas: Zgarnij do 420 zł w gotówce, e-kodach do Costa Coffee i allegro z Kontem Otwartym na Ciebie!
Trwa do:
31.10.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Polecana
mBank: Otwórz eKonto i zyskaj do 300 zł premii i 1.8% na Koncie Oszczędnościowym Moje cele!
Trwa do:
08.02.2022
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła