Błędny przelew na konto – jak odzyskać środki?

Błędny przelew na konto – jak odzyskać środki?

Pomyłka przy dokonywaniu przelewu może przytrafić się każdemu, a najlepszym na to dowodem jest popularność frazy „błędny przelew zwrot pieniędzy” w internetowych wyszukiwarkach. Nie jest to duży problem, gdy chodzi o kilka czy kilkanaście złotych, co jednak w przypadku sum wyższych lub dużo wyższych? Jak się okazuje, tu również nie warto martwić się na zapas, trzeba jednak podjąć odpowiednie kroki, by pieniądze odzyskać. Z jakimi najczęstszymi błędami mamy do czynienia, gdy wykonujemy błędny przelew na konto i jak ich uniknąć? Czy da się odzyskać pieniądze i jak szybko? Czy omyłkowy przelew można anulować? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym wpisie. 

Najczęstsze błędy w przelewach – jak ich uniknąć?

Przyczyną błędnego wypełnienia przelewu niemal zawsze jest nadmierny pośpiech. Dlaczego? Bo to właśnie kilkukrotne sprawdzenie tych najważniejszych pól może ustrzec nas przed pomyłką. Oto, jakie błędy popełniane są tu najczęściej:

Nieprawidłowy rachunek bankowy
Nie da się ukryć, że rachunek bankowy to coś, co dla osób mało uważnych może okazać się prawdziwą zmorą. Mamy tu bowiem do czynienia z ciągiem cyfr, z których każda ma znaczenie (zarówno pod względem wartości, jak i kolejności). Jeśli np. pomylisz jedynkę z czwórką albo zrobisz „cyfrówkę” (literówka to w tym wypadku trochę niefortunne określenie), przestawiając dane, czyli np. wpisując „17” zamiast „71”, nie ma szans, by przelew dotarł do właściwego adresata. Otrzyma go zupełnie ktoś inny (i z całą pewnością będzie bardzo zaskoczony). Jeśli okaże się osobą uczciwą, może oczywiście natychmiast zrobić przelew zwrotny, jednak nie zawsze tak się dzieje. Co możesz zrobić? Przynajmniej kilkukrotnie, cyfra po cyfrze sprawdzić, czy dobrze wpisałeś rachunek bankowy. Bardzo ważne jest również to, by kopiując numer rachunku również upewnić się, czy to, co znalazło się w wypełnionych polach po „wklejeniu”, rzeczywiście odpowiada numerowi, który kopiowałeś np. z wiadomości e-mail czy ze strony internetowej.
Dane odbiorcy
Banki realizują przelewy na podstawie rachunku bankowego, warto jednak dokładnie wpisać dane odbiorcy. Po co? Bo może Ci to ułatwić odzyskanie pieniędzy – na przelewie będzie po prostu widać, dla kogo był (lub miał być) on przeznaczony. A to duży atut, gdy dojdzie np. do postępowania sądowego.
Kwota
To kolejne pole, które powinieneś sprawdzić kilkukrotnie, zanim jeszcze zatwierdzisz swój przelew. Oczywiście wpisując kwotę zbyt małą, zawsze będziesz mógł dopłacić różnicę, gdy jednak omyłkowo prześlesz kwotę wyższą, na przelew zwrotny przyjdzie Ci niekiedy dłużej poczekać.

Czy da się odzyskać pieniądze z błędnego przelewu? Instrukcja odzyskiwania krok po kroku

Istnieją sposoby na to, by anulować przelew na zły numer konta. Jeśli jednak błędny przelew został już zrealizowany, sytuacja nadal nie jest beznadziejna. Warunkiem jest oczywiście podjęcie odpowiednich działań. Co powinieneś zrobić w takim przypadku? Oczywiście jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem i dokładnie wyjaśnić, do jakiego rodzaju pomyłki doszło. W praktyce jest to jedyny krok, jaki musisz wykonać, jako że teraz to bank weźmie sprawy w swoje ręce. Skontaktuje się on z właścicielem konta, na które trafił Twój przelew, a osoba ta zobowiązana będzie do zwrotu na Twoje konto całości omyłkowo wpłaconej kwoty.

No dobrze, a jak odzyskać pieniądze przelane na konto oszusta? Tu warto zaznaczyć, że oszustem może być zarówno osoba, która np. oferuje w sieci towar i go nie przesyła (lub przesyła inny bądź wadliwy), jak i właściciel konta, który otrzymał Twój błędny przelew i nie ma zamiaru go zwracać. Co zrobić w przypadku tego drugiego – już wyjaśniliśmy. Gdy natomiast padłeś ofiarą oszusta np. w sieci, pierwszym krokiem również będzie poinformowanie o całej sytuacji banku. Powinieneś zrobić to możliwie szybko (niektóre banki dają na to 30 dni) w formie reklamacji. Zbierz możliwie dużo dowodów – korespondencji e-mailowej, danych kontrahenta itp. Wiele banków zwróci Ci utracone środki, a dług będą odzyskiwały od nieuczciwego kontrahenta już na własną rękę.
I jeszcze jedna, niezwykle ważna informacja: jeśli za zakupy u oszusta zapłaciłeś kartą kredytową, natychmiast powinieneś ją zastrzec! To bardzo istotne, bo nigdy nie wiesz, czy nie zostanie ona przez oszusta wykorzystana ponownie (niektórzy mają opracowane w tym celu specjalne metody).

Kiedy przyjdzie zwrot pieniędzy za przelew?

Wiesz już, jak odzyskać pieniądze z przelewu, ale tym, co z pewnością również Cię interesuje jest to, kiedy zwrot trafi na Twoje konto bankowe. Otóż w większości przypadków nastąpi to w ciągu 30 dni. Właśnie tyle czasu na wykonanie przelewu zwrotnego ma bowiem osoba, na której rachunek trafiły środki, co było skutkiem Twojego błędnego przelewu. Większość osób zrobi to szybko, jako że po 30 dniach bank ma prawo ujawnić ich dane osobowe nadawcy przelewu, czyli Tobie, byś mógł wkroczyć na drogę sądową. To już poważna sprawa i coś, czego zdecydowana większość osób z pewnością będzie chciała uniknąć (nawet jeśli przez moment ucieszyły się, że przypadkowo się wzbogaciły…).

Tu warto zaznaczyć, że w takich sytuacjach bank niemal zawsze stanie po Twojej stronie. Chyba że wyjątkowo długo ociągałeś się z powiadomieniem go o zaistniałej pomyłce. Jednak w większości przypadków możesz liczyć na pomoc, korzystając z odpowiednich formularzy w bankowych aplikacjach mobilnych, na witrynie banku czy w jego siedzibie. Wiele tego rodzaju spraw załatwić możesz również przez infolinię – konsultant z chęcią podpowie Ci, co dokładnie powinieneś zrobić, by nie stracić swoich środków.

Jak anulować przelew na niewłaściwy rachunek bankowy?

Omówiliśmy sobie te przypadki, w których Twoje pieniądze zostały już wysłane na konto niewłaściwej osoby. A czy można cofnąć przelew? W niektórych sytuacjach – owszem. Trzeba jednak zaznaczyć, że tutaj szczególnie liczył się będzie Twój… refleks.
Otóż w każdym banku odbywają się sesje elixir (zwykle kilka razy w ciągu dnia). To właśnie przed rozpoczęciem kolejnej takiej sesji musisz zareagować, gdy chcesz anulować przelew. Warto dodać, że nie będzie to jednak możliwe, gdy zdecydowałeś się na skorzystanie z przelewu ekspresowego, jako że w tym przypadku pieniądze wysyłane są poza sesją (natychmiast po zatwierdzeniu).
Jeśli korzystasz z bankowości mobilnej lub internetowej, w większości banków będziesz miał możliwość anulowania przelewu przy ich pomocy, na dodatek szybko i zwykle jednym praktycznie kliknięciem. Jednak osoby, które korzystają z banku w sposób tradycyjny, również nie muszą się martwić. Jeśli tylko zareagują odpowiednio szybko, mogą dokonać anulowania swojego przelewu, dzwoniąc na infolinię lub odwiedzając siedzibę swojego banku w celu skorzystania z pomocy pracownika tej instytucji.

Przelew na nieistniejący rachunek bankowy – jak złożyć reklamację?

Na zakończenie kwestia, której rozwiązanie jest stosunkowo proste, a mianowicie przelew na nieistniejący rachunek bankowy. Może do niego dojść w sytuacji, gdy np. Twój kontrahent, pracownik czy znajomy zapomni zawiadomić Cię, że zmienił konto bankowe, Ty zaś dokonasz przelewu na to, które podawał Ci wcześniej. Albo gdy skorzystasz z przelewu zdefiniowanego, zapomniawszy o zmianie numeru rachunku osoby, do której wysyłasz pieniądze. Jeśli do tego doszło, tak naprawdę nie masz się czym martwić – na przelew zwrotny poczekasz zwykle zaledwie kilka dni.
Warto wiedzieć, że numery rachunku są zawsze numerami indywidualnymi. Oznacza to, że po zamknięciu konta nigdy nie są one przypisywane nowym osobom, a po prostu przestają istnieć. Co oczywiste, w tym przypadku mamy zatem do czynienia z sytuacją: błędny przelew – zwrot pieniędzy. Twoje środki pozostają bezpieczne, musisz jedynie trochę na nie poczekać. Chyba że uda Ci się samodzielnie taki przelew anulować (przypominamy, że musisz to zrobić przed kolejną sesją elixir).
Bank nie zaksięguje pieniędzy na nieistniejącym koncie, jako że jest to niemożliwe z technicznego punktu widzenia. Poczekaj więc kilka dni, a jeśli przelew zwrotny nie trafi na Twoje konto, po prostu złóż w banku reklamację (online – przy pomocy odpowiedniego formularza, przez infolinię albo w siedzibie banku). W większości przypadków nie będzie to jednak konieczne.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Promocje za darmo!

0 0 głosy
Ocena
Subskrybuj komentarze
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rekomendacja
BNP Paribas: Zgarnij do 350 zł w gotówce LUB 450 zł w e-kodach do sklepu Decathlon z Kontem Otwartym na Ciebie!
Trwa do:
30.11.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
Santander: HIT! Zgarnij 350 zł w gotówce oraz 150 zł do Biedronki albo RTV EURO AGD z „Kontem Jakie Chcę”!
Trwa do:
20.12.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
BNP Paribas: Zgarnij 300 zł do Allegro z darmową kartą kredytową Mastercard Standard lub Gold!
Trwa do:
14.01.2022
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
Millennium: HIT! Zgarnij aż 360 zł premii z Kontem 360°! [skrócony okres karencji!]
Trwa do:
31.01.2022
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
mBank: Zgarnij do 250 zł premii z mKontem Intensive i dodatkowe 50 zł za otwarcie eKonta Junior!
Trwa do:
31.01.2022
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
mBank: Otwórz eKonto możliwości i zyskaj do 200 zł premii!
Trwa do:
28.02.2022
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Polecana
Citi handlowy: Zgarnij 200 zł i do 100 zł moneybacku za płatności z CitiKontem!
Trwa do:
04.12.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
Citi handlowy: HIT! Zgarnij Smartfon Vivo Y11s z Kartą Kredytową Citi Simplicity!
Trwa do:
22.11.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
Santander: Zgarnij 350 zł premii z „Kontem Jakie Chcę” oraz do 300 zł zwrotu za rachunki rocznie!
Trwa do:
31.10.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Rekomendacja
BNP Paribas: Zgarnij do 420 zł w gotówce, e-kodach do Costa Coffee i allegro z Kontem Otwartym na Ciebie!
Trwa do:
31.10.2021
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła
Polecana
mBank: Otwórz eKonto i zyskaj do 300 zł premii i 1.8% na Koncie Oszczędnościowym Moje cele!
Trwa do:
08.02.2022
00
dni
/
00
godzin
/
00
minut
promocja minęła