Banki to instytucje pośrednictwa finansowego, które poprzez wykonywaną działalność świadczą usługi innym podmiotom. Wszystkie banki działające na terenie danego kraju, wraz z organami nadzorczymi oraz zbiorem norm prawnych i zasad funkcjonowania tworzą system bankowy. Działalność banków w Polsce reguluje Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 – Prawo bankowe.
Podstawowym zadaniem banków jest szeroko rozumiany obrót pieniędzmi. Zgodnie z zapisami zawartymi w Prawie bankowym, czynności wykonywane przez banki stanowią katalog zamknięty. Oznacza to, że instytucje te nie mogą wykonywać innych czynności, niż te wskazane w ustawie. Do głównych zadań banków możemy zaliczyć:
Powyższe zadania to tzw. czynności bankowe sensu stricto, co oznacza, że są zastrzeżone wyłącznie dla banków. Oprócz nich banki realizują także czynności bankowe sensu largo, a więc takie, które mogą być wykonywane także przez inne instytucje finansowe. Do głównych czynności sensu largo należy:
Mimo tak szerokiego wachlarza zadań, głównymi operacjami dokonywanymi w bankach jest przyjmowanie depozytów oraz udzielanie kredytów. Depozyty to inaczej wkłady pieniężne złożone przez klientów w banku. Bank jest uprawniony do dysponowania tymi środkami, dzięki czemu następuje stały obrót pieniądza. Z kolei kredyty, dzięki zastosowaniu oprocentowania i prowizji, są dla banków swego rodzaju wynagrodzeniem za udostępnienie pewnej sumy pieniędzy na określony czas.
Pierwszą czynnością, z jaką spotyka się każdy nowy klient banku, jest otwarcie rachunku bankowego. Obecnie oferta banków obejmuje wiele różnych rodzajów kont, warto więc dobrze przeanalizować dostępne propozycje, aby wybrać dla siebie najodpowiedniejsze. Oto najpopularniejsze rodzaje kont bankowych:
W Polsce obowiązuje dwustopniowy system bankowy, w związku z czym możemy wyróżnić Bank Centralny, jakim jest Narodowy Bank Polski, oraz pozostałe banki komercyjne i spółdzielcze. Bank Centralny pełni trzy podstawowe funkcje:
Wszystkie banki obecne na rynku, zarówno komercyjne, jak i spółdzielcze, podlegają pod Bank Centralny. Banki komercyjne są instytucjami nastawionymi na maksymalizację zysku. Większość z nich to banki uniwersalne, które posiadają szeroką ofertę typową dla sektora finansowego. Przeważająca część klientów posiada konto osobiste właśnie w tego typu bankach. Niektóre banki komercyjne wyspecjalizowały się jednak w wąskiej dziedzinie i kierują swoją ofertę do konkretnych odbiorców. Do takich banków specjalistycznych można zaliczyć banki inwestycyjne, hipoteczne, obsługujące giełdę papierów wartościowych lub banki samochodowe. Przykładem banku specjalistycznego może być Volkswagen Bank.
Osobny rodzaj banków stanowią banki spółdzielcze. Ich właścicielami są udziałowcy (inaczej mówiąc spółdzielcy), którzy partycypują w zyskach banku. Działalność banków spółdzielczych zapewnia udziałowcom dostęp do atrakcyjnych ofert bankowych. Banki spółdzielcze w Polsce zrzeszone są wokół trzech głównych instytucji: Banku Polskiej Spółdzielczości, Mazowieckiego Banku Regionalnego i Spółdzielczej Grupy Bankowej.
Chcąc określić, które banki w Polsce są największe, warto porównać wielkość ich aktywów. Z informacji udostępnianych przez banki wynika, że pod koniec 2020 roku na pierwszym miejscu pod względem wielkości uplasował się PKO Bank Polski. Od wielu lat jest to największy bank w Polsce. Drugie miejsce zajmuje Bank Pekao, a trzecie Santander Bank Polska (dawniej Bank Zachodni WBK). Poniższa lista prezentuje 10 największych banków w Polsce, według wielkości posiadanych aktywów:
Pod względem popularności wśród klientów, pierwsza trójka wygląda podobnie jak w poprzednim zestawieniu. Nadal na pierwszym miejscu znajduje się PKO Bank Polski, który wybrało około 11 milionów klientów. Na drugim miejscu uplasowała się Grupa Santander Bank Polska. Zrzesza ona zarówno klientów Santander Bank Polska, jak i Santander Consumer Bank. Łącznie obsługuje ponad 7 milionów podmiotów. Na trzecim miejscu znalazł się Bank Pekao. Poniżej zestawienie 8 najpopularniejszych banków:
Porównując oba powyższe zestawienia, możemy stwierdzić, że najlepszy bank w Polsce to PKO BP. Jest on zarówno najpopularniejszy wśród klientów, jak i posiada najwyższą liczbę posiadanych aktywów.
Wybór najkorzystniejszego banku w dużej mierze zależy od tego, jaki typ rachunku zamierzamy w nim otworzyć. Ciekawe oferty prezentują zarówno rodzime, jak i zagraniczne banki w Polsce. Niektóre placówki posiadają atrakcyjne oferty kont oszczędnościowych, inne będą lepsze do prowadzenia rachunków firmowych, a jeszcze inne do otwarcia kont walutowych. Podczas wyboru najlepszego banku, klienci indywidualni najczęściej zwracają uwagę na poziom oprocentowania lokat, ofertę kart płatniczych oraz dostępność kredytów i pożyczek. Bardzo istotną kwestią jest także to, czy otwarcie i prowadzenie rachunku bankowego jest płatne. Najchętniej wybierane są oczywiście te konta, które nie generują dodatkowych, niepotrzebnych kosztów. Warto także zorientować się, czy bank nie pobiera opłaty za korzystanie z obcych bankomatów oraz czy w razie potrzeby będziemy mogli skorzystać z kredytu odnawialnego.
Z kolei przedsiębiorcy szukający najkorzystniejszego rachunku bankowego powinni rozejrzeć się wśród ofert kont, które nie pobierają prowizji od wykonanych przelewów. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy firma wykonuje wiele przelewów na znaczne kwoty.
Odmiennych kont będą poszukiwać np. studenci, którzy docenią zwłaszcza niskie koszty prowadzenia rachunku oraz dostępność wygodniej aplikacji lub bankowości elektronicznej, takiej jak np. pko24. Chcąc znaleźć najkorzystniejsze konto, musimy zatem określić, na jakich priorytetach zależy nam najbardziej i według takich kryteriów dokonać wyboru.
Jeżeli chcemy otworzyć rachunek w polskim banku, musimy szukać wśród placówek, w których większość udziałowców pochodzi z Polski. Może być to zarówno Skarb Państwa, jak i jednostki administracyjne czy polskie podmioty gospodarcze. Poniżej lista banków, w których dominuje polski kapitał:
Rachunek oszczędnościowy jest wyjątkowym produktem finansowym służącym do pomnażania naszych pieniędzy. Wśród tego typu kont można znaleźć wiele opcji szczególnie korzystnych wtedy, gdy zależy nam, by nasz kapitał pracował na możliwie najlepszych warunkach. Nasz ranking kont oszczędnościowych pomoże w dokonaniu najlepszego wyboru.
Świat zmienia się na naszych oczach, również w kwestiach bankowości i prowadzenia różnych operacji związanych z działalnością gospodarczą poza ramami ojczystej waluty. W czasach globalizacji i stałego przemieszczania się po całym świecie, coraz więcej osób doświadczyło podobnej sytuacji.
Podczas przygotowywania naszego rankingu kont maklerskich uwzględniliśmy najciekawsze oferty tych domów maklerskich, które działają na terenie Polski. Oceniając poszczególne produkty wzięliśmy pod uwagę nie tylko takie czynniki jak opłaty i prowizje, ale także dostęp do rozmaitych instrumentów finansowych.
Zastanawiasz się nad założeniem darmowego konta w banku, ale pytania bez odpowiedzi i wątpliwości sprawiają, że odwlekasz tę decyzję albo nie wiesz, jak się do niej zabrać? Doskonale trafiłeś! Nasz specjalistyczny portal z precyzją i dokładnością omawia różnorakie zagadnienia, związane z zakładaniem kont bankowych.
W dzisiejszych czasach ciężko funkcjonować bez posiadania choć jednego konta w banku. Jeśli czeka Cię podjęcie decyzji odnośnie tego, w jakim banku konto otworzyć, to niestety nie udzielimy Ci na to pytanie jednej, prawidłowej odpowiedzi. Podpowiemy jednak na, co zwrócić uwagę podczas wyboru konta osobistego.
Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą zastanawia się jak i w jakim kierunku rozwijać swoje przedsiębiorstwo, aby działało jak najsprawniej. Świetnymi rozwiązaniami dla posiadaczy firm stały się konta bankowe dla firm. Kontem firmowym nazywamy bankowy rachunek bieżący, który przeznaczony jest dla posiadaczy działalności gospodarczych.
Pierwsze konto bankowe to dla nastolatka wyjątkowa chwila. Udanie się do instytucji bankowej założenie rachunku to wydarzenie konstytuujące młodego człowieka jako pełnoprawnego obywatela, samodzielnie decydującego o sobie i swoich finansach. Przed otwarciem takiego konta dobrze jest przeanalizować różne parametry.
Konta bankowe dla dzieci z powodzeniem można otworzyć w większości banków na terenie całego kraju. Jego założenie jest również możliwe w przypadku, gdy dziecko nie osiągnęło jeszcze 13. roku życia. Przed dokonaniem tego warto jednak zorientować się w tym, jakie konto dla dziecka będzie dla najlepsze.
Coraz częściej zdarza się, że seniorzy szukają ofert otwarcia kont bankowych, przystosowanych specjalnie dla nich. Przed założeniem takiego konta, warto rzecz jasna zastanowić się, który bank przedstawia najkorzystniejszą opcję. Dobrze jest znać szczegóły dotyczące opłat oraz możliwości, które przychodzą wraz z założeniem rachunku.
Rachunek bankowy to jeden z podstawowych produktów znajdujących się w ofercie banków. Główne rodzaje rachunków bankowych to rachunki firmowe oraz indywidualne. Ten podział sięga jednak znacznie głębiej, ponieważ chcąc stworzyć jak najbardziej dopasowane i elastyczne produkty, banki proponują wiele rodzajów rachunków indywidualnych.
Jeśli często dokonujesz płatności za granicą lub przesyłasz pieniądze między krajami, zarabiasz w obcej walucie lub często podróżujesz po świecie, warto zdecydować się na konto walutowe. Te konta służą nie tylko do zarządzania finansami - można zaoszczędzić także czas i pieniądze dzięki usprawnionym transakcjom.
Konto studenckie to usługa, która jest skierowana do dość nietypowej grupy ludzi. Mowa bowiem o studentach, którzy dopiero wkraczają w dorosłe życie, a bardzo często również dysponują niewielkimi środkami. Z tego również powodu nie powinni oni być atrakcyjnym z punktu widzenia banku klientem.
Czy wiesz, że opłaty na najdroższym koncie maklerskim mogą wynosić powyżej kilku procent rocznie? To dużo więcej niż obecnie wynosi stopa inflacji. W takiej sytuacji inwestycja może mijać się z celem. Nawet w przypadku osiągnięcia przyzwoitych zysków w postaci kilkunastu procent może to bardzo niekorzystnie wpłynąć na wynik.
Prowadzisz własną działalność i otrzymałeś właśnie od Twojego banku ofertę otwarcia konta oszczędnościowego dla firm? O ile bieżący rachunek rozliczeniowy, jest niezbędny do prowadzenia jakiejkolwiek działalność gospodarczej, o tyle rachunek oszczędnościowy jest już opcją dodatkową.
Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą zobowiązany jest do posiadania konta firmowego. Zgodnie w przepisami prawa, przy wszelkich rozliczeniach podatkowych oraz składkowych związanych z prowadzeniem biznesu nie może korzystać z prywatnego konta (wyjątek stanowi tu jednoosobowa działalność gospodarcza).
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.