Jak wybrać konto firmowe?

Jakie konto firmowe jest najkorzystniejszeRachunki firmowe to szczególna grupa kont bankowych. Są one dedykowane osobom zamierzającym prowadzić lub już prowadzącym działalność gospodarczą. Choć wybór rachunku firmowego nie jest kluczowym elementem gwarantującym, że przedsięwzięcie będzie udane, trzeba pamiętać, że rozważne wybranie takiego konta może przynieść znaczne oszczędności w skali roku.

Konta firmowe dostępne w ofercie poszczególnych banków są najczęściej droższe niż konta osobiste. To pierwszy powód, dla którego wybór nie może być przypadkowy – konieczne jest dokładne przeanalizowanie poszczególnych ofert. W przygotowanym artykule, który ma pomóc w podjęciu decyzji, rozważamy zarówno aspekty prawne, jak i praktyczne związane z założeniem rachunku bankowego. Podajemy również kryteria, którymi warto się kierować, wybierając konto firmowe.

Prowadzę firmę. Czy muszę posiadać rachunek firmowy?

Osoby myślące nad rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej często zastanawiają się, czy muszą założyć konto firmowe, by móc rozliczać się ze swoimi kontrahentami, fiskusem czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. By odpowiedzieć na takie pytanie, warto sięgnąć do aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Wynika z nich, że nie każdy przedsiębiorca musi posiadać rachunek firmowy.

Gdzie szukać informacji na temat rachunków firmowych? W pierwszej kolejności warto zajrzeć do ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art. 61 par. 1 tej ustawy, zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych, podatkowych lub przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia zapłaty. W praktyce oznacza to, że każda osoba prowadząca firmę musi posiadać rachunek bankowy, choć ten niekoniecznie musi być rachunkiem firmowym.

Gdy mowa o rachunkach firmowych, to nie sposób nie wspomnieć, że fiskus nie zawsze chętnie zwraca zwrot podatku VAT na konto osobiste. Każdy przedsiębiorca zamierzający dopiero otworzyć firmę, powinien sprawdzić, czy urząd skarbowym, w którym będzie dokonywał rozliczeń, będzie dokonywał zwrotu VAT na rachunek osobisty.

Jest też grupa przedsiębiorców, którzy na pewno będą zobowiązani do posiadania konta bankowego. Są to podmioty wymienione w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy, rozliczenia związane z działalnością gospodarczą muszą następować za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy wówczas, gdy:

  • stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
  • jednorazowa wartość transakcji, ze względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro.

Zgodnie z powyższymi wytycznymi należy przyjąć, że tylko niektórzy przedsiębiorcy będą rzeczywiście potrzebowali konta firmowego. Jeżeli, choć nie musisz posiadać rachunku firmowego, chcesz sprawdzić, jakie korzyści możesz osiągnąć, to zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Konto firmowe czy osobiste? Stanowisko banków

Oferta banków jest zróżnicowana – obok standardowych rachunków osobistych, dostępne są też konta firmowe. Osoby zamierzające dopiero założyć firmę, mogą zastanawiać się, czy jest sens wybierać droższe konto firmowe, skoro można mieć tańsze osobiste. Pomijając kwestie związane z możliwymi problemami z uzyskaniem zwrotu VAT, należy pamiętać o polityce banków.

Choć część przedsiębiorców ma wybór i może postawić na konto osobiste, nie można zapomnieć, że banki to podmioty, który działalność ukierunkowana jest na zysk. Oznacza to, że każdy bank może prowadzić dodatkowe ograniczenia związane z możliwością wykorzystywania rachunku osobistego do prowadzenia rozliczeń wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej. Przykładem może być wprowadzenie do regulaminu zapisu, że właściciel rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego nie może wykorzystywać go do rozliczeń wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca nie dostosuje się do wprowadzonych zmian, to konto prowadzone na jego rzecz może zostać zamknięte.

Tak czy nie dla konta firmowego?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie – wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań klienta i jego potrzeb. Osoby dopiero rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej powinny zostać przy koncie osobistym, które jest tanie i pozwala na przeprowadzenie podstawowych operacji finansowych. Z drugiej strony każdy przedsiębiorca powinien zauważyć, że podjęcie decyzji o założeniu konta firmowego może być korzystne, bo:

  • Nie ryzykuje, że bank zmieni nagle postanowienia regulaminu i tym samym uniemożliwi korzystanie z konta osobistego osobom prowadzącym działalność gospodarczą – w takiej sytuacji konieczne będzie spełnienie szeregu formalności i założenie kolejnego, już firmowego konta. Taka sytuacja to nie tylko strata czasu, lecz także możliwość utraty wiarygodności w oczach potencjalnych kontrahentów.
  • Istnieje możliwość oddzielania wydatków w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z wydatkami osobistymi – korzystanie z dwóch kont ułatwia prowadzenie firmowego i domowego budżetu.
  • Można uniknąć problemów ze zwrotem podatku VAT – nie każdy urząd skarbowy jest chętny przekazywać zwrot podatku na konto osobiste.

Choć nie każdy przedsiębiorca musi posiadać konto firmowe, każdy powinien rozważyć taką możliwość. Ci, którzy zdecydują się na założenie takiego rachunku, muszą pamiętać o kryteriach, jakimi należy się kierować, porównując oferty banków.

Na jakie kryteria zwrócić uwagę, wybierając konto firmowe?

Choć konto firmowe nie gwarantuje tego, że prowadzony biznes będzie przynosił zyski, do jego wyboru warto podejść z dużą ostrożnością. Dzięki skrupulatnemu porównaniu ofert banków wybrać można taki rachunek, który pozwoli zaoszczędzić całkiem sporą kwotę pieniędzy w skali roku.

Czym kierować się przy wyborze konta firmowego, by móc powiedzieć, że wybrało się korzystnie? Przedsiębiorca powinien kierować się przede wszystkim swoimi własnymi potrzebami i charakterem prowadzonej działalności gospodarczej. Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą w sieci, powinni szczególną uwagę zwrócić na koszty wykonywania przelewów elektronicznych. Osoby stawiające na prowadzenie tradycyjnej, stacjonarnej działalności, powinny zwrócić uwagę na dostępność placówek, bankomatów czy możliwość korzystania z dodatkowych produktów, np. linii kredytowej dostępnej w ramach konta.

Jeżeli wybierasz właśnie rachunek firmowy, to szczególną uwagę zwróć na:

  • Koszty prowadzenia konta i obsługi karty płatniczej. Większość banków pobiera opłatę za prowadzenie rachunku bankowego. Są również takie, które naliczają opłatę za obsługę karty płatniczej. Jeżeli chcesz wybrać korzystnie, sprawdź i porównaj zarówno wysokość opłat, jak i możliwość uniknięcia konieczności dokonania opłat – część banków wprowadziła taką zasadę, ustalając np. minimalną wartość wpływów na rachunek firmowy.
  • Koszty wykonania przelewów do ZUS-u, fiskusa czy innych banków. Banki najczęściej naliczają dodatkowe opłaty za wykonanie przelewów do ZUS, fiskusa czy innych banków. Warto dokładnie zapoznać się z cennikiem, warto również sprawdzić, czy istnieje możliwość uniknięcia tych opłat. Przedsiębiorcy powinni też zwrócić uwagę na to, czy mogą zlecać przelewy ekspresowe (BlueCash, Express Elixir czy SORBNET).
  • Dostępność oddziałów banku i bankomatów. Ten punkt nie dla wszystkich przedsiębiorców musi być kluczowy. Warto jednak pamiętać, by sprawdzić, czy w najbliższej okolicy firmy działa placówka banku.
  • Oprocentowanie konta firmowego. Konta firmowe podobnie jak rachunki osobiste najczęściej nie są oprocentowane. Większość banków daje jednak swoim klientom możliwość założenia darmowego konta oszczędnościowego. Te zaś często mają interesujące oprocentowania – sprawdź przegotowany przez nas ranking kont firmowych.

Kierując się naszymi wskazówkami, możesz wybrać takie konto, które będzie spełniać twoje oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>