Karty płatnicze

Klienci chętnie sięgają po karty płatnicze, bo za ich pomocą nie tylko można szybko przeprowadzić transakcję, lecz także wypłacić gotówkę. Zasadniczo należy wskazać, że karta płatnicza to instrument płatniczy. Jest ona wydawana przez banki (najczęściej do rachunku bankowego) i pozwala na regulowanie płatności w punktach handlowo-usługowych. By przeprowadzić transakcję, wystarczy włożyć kartę do terminalu płatniczego i podać PIN.

Jak wygląda karta płatnicza? Jest wykonana z tworzywa sztucznego i zawsze ma wymiary 54 na 86 mm. Każda jest wyposażona w pasek magnetyczny i/lub chip. Na tym są zapisane dane o posiadaczu karty, nazwie banku i dacie ważności karty.

Magnetyczna czy chipowa?

Karty magnetyczne są uznawane za mniej bezpieczne. Zapisanie danych na pasku magnetyczny sprawia, że są one podatne na próby podrobienia. Właśnie dlatego powstały karty chipowe. Wykorzystują one mikroprocesor, za pomocą którego możliwe jest kontrolowanie procesu dostępu do danych. Właściciel karty chipowej, który chce z niej skorzystać, musi podać PIN. Takie rozwiązanie pozwala na prawidłowe zabezpieczenie zgromadzonych na rachunku środków.

Jakie są rodzaje kart płatniczych?

Karty płatnicze można podzielić m.in. z uwagi na sposób dokonywania rozliczeń z bankiem. W ten sposób można wskazać:

  • Karty debetowe. Są najpopularniejszymi kartami płatniczymi. Banki wydają je do konta bankowego. By możliwe było korzystanie z niej, jej właściciel musi posiadać na koncie środki – niemożliwe jest powstanie ujemnego salda.
  • Karty kredytowe. By otrzymać taką, klient musi o nią zawnioskować. Karty kredytowe to produkty związane z limitem kredytowym. By nie płacić dodatkowych opłat (np. oprocentowania), właściciel karty kredytowej powinien pamiętać o tym, by spłacić należność w trakcie trwania okresu bezodsetkowego (wynosi on ok. 30 dni).
  • Karty obciążeniowe. Ten rodzaj kart jest najczęściej powiązany z rachunkiem bankowym, ale jednocześnie bank udziela zainteresowanemu klientowi limitu kredytowego. Różnica między kartami obciążeniowymi a kredytowymi sprowadza się do tego, że klient jest zobowiązany do spłaty całości zadłużenia w konkretnym terminie.

Poza powyższym podziałem, banki rozróżniają także karty przedpłacone (prepaid) od kart wirtualnych. By użycie tych pierwszych było możliwe, niezbędne jest ich zasilanie za pomocą np. przelewu bankowego. Takie rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że zainteresowany nie musi podpisywać umów z bankiem. Karty wirtualne są podobne do kart przedpłaconych pod względem funkcjonowania – by z nich skorzystać również należy je zasilić. Ten rodzaj kart nie jest jednak wydawany w formie fizycznej – klient otrzymuje wyłącznie numer karty, którym się posługuje.

Większość banków doskonale wie, jak ważny jest marketing, dlatego też dzieli oferowane kart m.in. na: klasyczne (są to standardowe karty płatniczej), srebrne (przeznaczone dla osób o wyższych dochodach, najczęściej ubezpieczone), złote (dla tych, którzy osiągają wysokie dochody, są zainteresowani ubezpieczeniem karty i dodatkowymi korzyściami, np. zniżkami u partnerów banku), platynowe (poza ubezpieczeniem oferujące również wysoki limit kredytowy i dodatkowe usługi), ekskluzywne (wykonane np. z tytanu czy złota, oferują najszersze ubezpieczenia i zakres usług).

Na karcie bankowej znajduje się zawsze logo konkretnej organizacji płatniczej. Karty wydawane w Polsce najczęściej zaopatrzone są w logo Visa lub MasterCard. Mniej popularne są karty z logiem American Express czy Diners Club.

Karty zbliżeniowe

Ten typ kart pozwala na płatności bezstykowe, czyli dokonanie transakcji przez zbliżenie karty do terminala. Warto pamiętać, że maksymalna kwota transakcji dokonanej w ten sposób wynosi 50 zł. Przy wyższych kwotach niezbędne jest zatwierdzenie transakcji PIN-em.

Poza kartami zbliżeniowymi w ostatnim czasie na rynku pojawiły się naklejki zbliżeniowe. By skorzystać z takiej, niezbędne jest jej umieszczenie np. na telefonie komórkowym. W ten sposób również można finalizować transakcje w wysokości do 50 zł.

Karty z wyświetlaczem

Poza wspomnianymi wyżej kartami zbliżeniowymi nie można zapomnieć o kartach z wyświetlaczem. Mowa o kartach MasterCard Display, które posiadają wbudowany miniaturowy wyświetlacz. Ten posiada dwa numery PIN. Niewielkich rozmiarów ekran wyświetla m.in. stan konta. Warto jednak pamiętać, że ten ulega zmianie tylko wówczas, gdy klient płaci kartą w sposób tradycyjny – w przypadku płatności zbliżeniowych nie dokonuje się aktualizacja danych.

Co z bezpieczeństwem kart płatniczych?

Korzystanie z kart płatniczych wymusza zastanowić się nad ich bezpieczeństwem. W tym kontekście należy wskazać na karty chipowe, które aktualnie uchodzą za najbezpieczniejsze. Z punktu widzenia konsumentów wciąż najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z kart zabezpieczonych PIN-em. Takie transakcje są szyfrowane za pomocą algorytmu, np. DES.

Osoby korzystające na co dzień z kart debetowych czy kredytowych powinny też pamiętać, że w sytuacji np. zgubienia karty płatniczej, niezbędne jest jak najszybsze jej zastrzeżenie w banku. Zastrzec kartę można m.in. osobiście w placówce banku lub telefonicznie. Ci, którzy chcą mieć pewność, że nie będą odpowiadali za wykorzystanie karty, mogą zdecydować się na zakup ubezpieczenia (koszt takiego to ok. 5 zł miesięcznie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>